The Greneway Middle School

The Greneway Middle School

Garden Walk, Royston, Herts. SG8 7JF
Telephone: 01763 243650  (School Receptionists, Mrs N Bedford/Mrs N Johnson)   Email: admin.greneway@rsat.org.uk

ParentPay

Twitter Logo

Follow us

@GrenewaySchool

@GrenewayPE

@GrenewayITC

@GrenewayARTS

@GrenewayEnglish

@GrenewayJourney

@GrenewayYear5

@ScienceGreneway

@dandtgreneway

@Year6teachers

@FriendsofGreneway

Help The Friends Of Greneway School Association. Just by shopping online. Shop with your favourite stores and raise a donation for The Friends Of Greneway School Association.

Teaching Staff

Mrs L Rawlings

Headteacher

Member of Leadership team

Member of Science team

Mrs L Bearpark (LBk)

Form Teacher – Year 7

Leader of Mathematics

Miss C Bowyer (CB)

Deputy Headteacher

Member of Leadership team

Member of English team

Miss S Brothwell (SB)

Leader of Year 5

Member of History team

Member of Information Technology and Communications team

Mrs K Chappell (KC)

Leader of Geography

Member of Science team

Mrs J Collard (JC)

Teaching Assistant

Member of Inclusion team

Mr G Crook (GC)

Member of Physical Education

Member of Science team

Mrs S Crosby (SC)

Form Teacher – Year 7

Leader of Music

Member of Drama team

Member of D&T team

Miss D Davey (DDy)

Teaching Assistant

Member of Inclusion team

Leader of Study Support

Ms G Digby (GD)

Form Teacher – Year 5

Member of Design and Technology Team

Mr R Dowler (RD)

Form Teacher – Year 8

Leader of History

Member of Physical Education team

Miss R Durrant (RDt)

Leader of KS3 Science

Member of Science Team

Mrs K Foulger (KF)

Teaching Assistant

Member of Inclusion team

Mr A Gee (AG)

Assistant Headteacher

Member of Leadership team

Leader of Year 8

Leader of Design & Technology

Leader of PSHEE & Citizenship

Member of Science team

Miss H Gifford (HG)   

Form Teacher – Year 6

Lead responsibility for Pupil Performance/School Improvement

Member of French team

Mrs J Graves (JG)

Member of English team

Member of Information Technology and Communication team

Mr T Graves (TG)

Assistant Headteacher

Member of Leadership team

Form Teacher – Year 8

Leader of Physical Education

Member of Science team

Mrs M Grogan (ML)

Member of History Team               

Contributing to Year 6 teaching

Mr J Hirst (JH)

Leader of Year 7

Member of Leadership team

Lead on Assessment, Recording & Reporting

Miss J Ingrey (JI)

Form Teacher – Year 6

Member of Music team

Mr A Judge (AJ)

Form Teacher – Year 7

Member of PE team

Leader of KS3 Information Technology and Communication team

Mrs D Keown (DK)

Teaching Assistant

Member of Inclusion Team

Mrs S Linnane (SL)

Teaching Assistant

Member of Inclusion team

Mr T Linnane (TLi)

Form Teacher - Year 5

Mr C Maddox (CM)

Curriculum Responsibility for Year 6

Member of Drama team

Member of Music team

Mrs H Needham (HN)

Form Teacher – Year 8

Leader of English at KS3

Mrs V Ofstedahl (VO)

Member of Physical Education team

Inclusion Mentor

Miss S Peach (SP)

Form Teacher – Year 7

Leader of Art

Member of English team

Professional Tutor for trainee teachers and NQTs

Mrs D Peters (DP)

Teaching Assistant

Member of Inclusion Team

Mrs M Prokop (MP)

Teaching Assistant

Member of Inclusion team

Mrs A Richards (AR)

Leader of Inclusion

Miss J Scoot (JSt)

Pastoral Lead of Year

Leader of KS2 Information Technology and Communication team

Leader of KS2 Science

Mrs J Smith (JS)

Form Teacher – Year 8

Leader of MFL

Member of French team

Mrs L Trinder (LT)

Teaching Assistant

Member of Inclusion team

Miss J Williams (JW)

Form Teacher -Year 5

Leader of RE team

Support Staff

Mrs F Piper (FP)

Business Manager

Member of Leadership team

Mrs L Judge (LJ)

Finance Manager (Payroll & Pensions)

Mrs N Bedford (NB)

School Receptionist/Admin Assistant & First Aider

Mrs N Johnson (NJ)

School Receptionist/Admin Assistant & First Aider

Mrs M Fenn (MF) Pupil Welfare/Admin Assistant & First Aider

Mr S Karim (SK)

Assessment Co-ordinator

Mrs K McAuliffe (KM)

PA to Headteacher, Admissions, Finance & First Aider

Clerk to the Governing Body & Clerk to RSAT

Mrs D Davies (DD)

Design and Technology Technician

Mrs D Dawes (DDs)

School Librarian

Mrs K Foulger (KF)

Mathematics Technician

Mrs J Hodge (JHe)

Science Technician & First Aider

Mrs J Jacobs (JJ)

Art Technician

Mr M Pickett (MP)

Network and Development Manager

Mr D Reeder (DR)

Information Technology and Computing Technician

Mr D Dawes (DDw)

Lettings Supervisor

Mr C Asling (CA)

Premises Manager

Mr N Robinson (NRb)

Caretaker

Mrs K Barnes (KB)

Cleaner

Miss K Dawes (KD)                Cleaner
Mrs L Graves (LG)                  Cleaner
Mr I Iles (II) Cleaner
Mrs K Mottram                        Cleaner
Mrs S Radford (SR)                 Cleaner
Miss B Reid (BR)         Cleaner
Ms S Webster (SW)                Cleaner
Mrs S Shipp (SS)  Senior Midday Supervisor
Mrs L Graves (LG)    Midday Supervisory Assistant
Mrs K Mottram (KM)   Midday Supervisory Assistant
Mrs S Radford (SR)  Midday Supervisory Assistant
Mrs S Pinder (SPd)  Midday Supervisory Assistant
Miss B Reid (BR)  Midday Supervisory Assistant